Capstone Project Profiles

Archives

Acres Machinery

Ellen Joyce, 2019-2020

AddEvent

Lisa Slomka, 2020-2021

AddEvent (SendUpdate)

Nic Zenker, 2017-2018

Alternate Material Investigation

Taylor Johnson, 2016-2017

Analyzing a Novel Therapy for CDKL5

Daniel Hogan, 2017-2018

Animated Language Learning (ALL)

Kyle Sommerfield, 2019-2020

Appointment Thing

John Kavanagh, 2020-2021

ASA Electronics

Brian Scott, 2018-2019

Avanade - Enterprise Data Strategy

Conor Lynch, 2019-2020

BI Incorporated - Gamification

Ben Stachowski, 2019-2020

Biofeedback for rehabilitation

Jeff Riney, 2019-2020

Biomedical Sciences/Vaccine Development

Sereen Nasrallah, 2020-2021

Booz Allen - Electronic Crust

Sam Pasmann, 2019-2020

Breathe Fitness Program

Christina Lacamu, 2018-2019

Care Oncology North America

Chuck Meakin, 2019-2020

Clyne Electrophysiology

Anthony Plochocki, 2019-2020

Commercializing AR & MR

Shifei (Faye) Wang, 2017-2018

Commercial Planning for AT-GAA

Peter Misko, 2020-2021

Data as an Asset

Jessica Bianchi, 2020-2021

DataLayers

Matthew Olsen, 2020-2021

Dermal application of high-frequency ultrasound

Helga (Feiszthuber) Reguly, 2014-2015

Designing Endoscope Guides

Paul Goebel, 2016-2017

Digital Phenotyping Data Collection

Cian O'Donnell, 2017-2018

Digitization of Laws from African Countries

Anselme Mucunguzi, 2017-2018

Drug delivery via affinity homing

José Carlos Wharton Soto, 2018-2019

Early-Stage Tumor Diagnostic

William "Cole" Cravath, 2016-2017

eHealth Notification System Using RFID

Matthew Hansen, 2014-2015

Energy Center of South Bend

Andrew DeSantis, 2017-2018

ESG Impact Investment Analysis

Maggie Burlingame, 2018-2019

Event Registration

Livingstone Masango, 2019-2020

Fathom-LetsTalk

Ryan Bliss, 2019-2020

Flared Crack Protection Device

Paul Bickel, 2018-2019

Food Waste Analytics

Robert Sienkiewicz, 2020-2021

Footprint Workflow Management

Joseph Dooling, 2019-2020

Frost Control Systems

Haley Schultz, 2020-2021

Future Ready AI

Julia Heseltine, 2019-2020

GameFinder365

Christopher Beaufils, 2018-2019

Harrisburg Literacy Project

Madeline (Wiegel) Olivas, 2018-2019

Helping Scale AI/Data Science

Will Gillach, 2019-2020

Hollister Flexible Manufacturing

Anthony Esplin, 2020-2021

iDentalSoft Billing Services

Jake Mound, 2019-2020

Impairment Detection

Abby Pavlik, 2019-2020

Improving Community Solar

Declan Kerwin, 2020-2021

Innovation as a Service

Blake Guidice, 2020-2021

Integrative Concussion Analytics (ICA)

Davis DeFontes, 2016-2017

Lap Poole Suction Catheter

Abbey Santanello, 2015-2016

Lead Testing

Katie Shannon, 2019-2020

Liberty Source

Travis Hotchkiss, 2019-2020

Lippert Components - Blockchain

Chuck Rioux, 2019-2020

Low-Code/No-code Power Platforms

Winnie Mangeni, 2020-2021

Lumen Bio LLC

Julie Doran, 2019-2020

Medtronic -- Neuromodulation

Lauren Yancy, 2020-2021

mobius

Kaitlin Gawkins, 2019-2020

Mooch - Food Sharing Platform

Darragh Meaney, 2018-2019

Mosaic Membranes

Anand Shah, 2018-2019

MusicLift

Luke Wasynczuk, 2020-2021

Mycobacterium Tuberculosis

Jessica Coffin, 2019-2020

Neighborhood Sun

Megan Maley, 2020-2021

Neonatal Nutrition Ecosystem

Michelle Feely, 2019-2020

OEM Market Expansion

Nathan Santos, 2020-2021

OneParish/JS Paluch

Daniel Gizachew, 2018-2019

Optical Spectroscopy Device

Patrick Obrochta, 2018-2019

Otter Therapies

Kalyn McDermott, 2019-2020

Patient Specific Airway Stents

Katherine Bussey, 2015-2016

PE Graphene

Christopher Carangelo, 2020-2021

PMI Baseline Extensions

Kanami Kitagawa, 2020-2021

Point of Sale Innovative Solutions

Karl de Zoeten, 2016-2017

Pompe Disease - Amicus Therapeutics

Evan Cannon, 2019-2020

Project ECHO

Project ECHO

Selam Degu, 2020-2021

Project Z-Bike

Whitney Bouey, 2018-2019

ProstheTech

Melissa Serrano, 2019-2020

PwC Microservices

Lauren DeFrancesco, 2020-2021

PwC Product and Ecosystem Development

Bradley Callas, 2020-2021

PwC-Responsible AI

Sally Lin, 2019-2020

PWR Training

Allison Berding, 2019-2020

Ratio Exchange

Jagger Scholz, 2018-2019

Realtime Analytics

Namrata Borah, 2019-2020

Rechargeable Micra

Becky Temple, 2019-2020

Re-imagining End-user support services

Joshua Nduwamungu, 2020-2021

Sanitizer as a Service

David Wang, 2020-2021

Serim Pinnacle

Brendan Hughes, 2016-2017

Size Reduction for Cannabis Products

Ashwin Bhadury, 2019-2020

Sloan Valve - Connected Solutions

Niamh Collins, 2019-2020

Solid State Lithium-Ion Batteries

Barrett Nelson, 2017-2018

Sports Fan Engagement

Tara Deehan, 2019-2020

SRAM Event Experience and Management

Brandon McNabb, 2020-2021

SRAM RedKiss Bicycle Computer

Nick Wilt, 2019-2020

Stache

Sam Cowdery, 2019-2020

Start-Up Business Development

Ryan Gross, 2017-2018

SurCrane

Kevin White, 2020-2021

Synapse: Cognitive File Management

Matthew Brooks, 2016-2017

TBD Therapeutics

Ariel Thelander, 2020-2021

Text Analytics

Audrey Shannon, 2019-2020

The Paper Analytical Device Project

Ralph Hayyat, 2016-2017

Thermoelectric Materials

Caitlyn Ward, 2019-2020

Toffee

Sam Krause, 2017-2018

Trek10

Nate Sarabia, 2019-2020

Turbine in a Box

LaShantay Walls, 2019-2020

UL - Drones

Sarah Schmidt, 2019-2020

Video Analytics

Christian Tiong-Smith, 2020-2021

Workforce of the Future- AI Ops

Abigail O'Loughlin, 2019-2020

Workplace of the future

Susie Lira-Gonzalez, 2018-2019

ZSI-Foster's European Invasion

Brad Wattleworth, 2017-2018